VÝSLEDKY ŠETŘENÍ MEZI SPOTŘEBITELI A FIRMAMI
V aplikaci Scan4Chem spotřebitel skenuje výrobky, aby od dodavatele zjistil, zda v nich jsou nebezpečné látky. Databáze výrobků zatím obsahuje málo informací a uživatel aplikace musí většinou zaslat dotaz dodavateli, zda výrobek obsahuje nebezpečné látky. Dodavatel je povinen mu do 45 dnů odpovědět, pokud jeho výrobek tyto látky obsahuje v koncentraci vyšší než 0,1% hmotnosti. Cílem aplikace je motivovat spotřebitele, aby výrobcům a prodejcům posílali co nejvíce dotazů. Ti pak dostávají impuls k tomu, aby se aktivně zajímali o složení jejich výrobků a přítomnost nebezpečných látek v nich. Následně je pak aktivně nahrazovali bezpečnějšími.
Uživatelé do konce roku 2021 prověřili přes 180 tisíc výrobků a zaslali přes 25 tisíc dotazů prodejcům a výrobcům. Díky tomu některé firmy výrobky s obsahem škodlivých látek (SVHC látky) zcela vyřadily z výroby i prodeje a již nahrály všechny své čárové kódy. V současné době ji využívají spotřebitelé z 15 zemí EU, do příštího roku bude dostupná ve všech zemích EU.
Na začátku roku 2021 proběhlo internetové šetření mezi 1700 uživateli aplikace z celé Evropy. 90% respondentů má částečné (46%) či vážné (44%) obavy z přítomnosti látek vzbuzujících obavy ve spotřebním zboží. 74% dotázaných se pak díky aplikaci Scan4Chem dozvědělo o tom, že mohou tyto informace od výrobců, prodejců a dovozců požadovat na základě článku 33 evropského nařízení REACH. Bohužel více než 57% dotázaných nedostalo od dodavatelů v polovině případů odpověď na to, zda výrobek obsahuje nějaké SVHC látky v koncentraci vyšší než 0,1% hmotnosti. A 32% respondentů odpověď neobdrželo nikdy. Přesto většina uživatelů (97%) hodnotí aplikaci kladně a považují ji za dobrý nástroj pro zvyšování povědomí mezi spotřebiteli i firmami o nutnosti nahradit SVHC látky bezpečnějšími alternativami. Zhruba polovina respondentů by si také nekoupila výrobek obsahující nějakou látku vzbuzující mimořádné obavy, pokud by se k nim taková informace díky aplikaci dostala.
V České republice je povědomí o povinnosti o článku 33 chemické legislativy REACH mezi výrobci nízké. Větší zájem o tuto problematiku je mezi německými, francouzskými a skandinávskými zákazníky i firmami.
V ČR řada prodejců a výrobců nekomunikuje se zákazníky a neinformuje je o SVHC látkách. Hlavním důvodem je malý zájem spotřebitelů. Čeští spotřebitelé však většinou chtějí jen základní informaci, zda je výrobek bezpečný a bez těchto látek – a stačí jim jednoduchá odpověď ANO či NE.
Některé firmy se také přiznaly, že se bojí zákazníkům odpovědět, že je jejich výrobek bezpečný. Informace o přítomnosti SVHC látek dodavatelským řetězcem neplynou a ony tyto informace nedostávají i po jejich urgenci.
V letošním roce jsme uspořádali 3 podrobnější rozhovory s výrobci a prodejci, kteří se o udržitelnost zajímají a prodávají například ekologicky šetrné a udržitelné výrobky. Bohužel ani k nim se širší informace o povinnostech komunikovat o SVHC látkách vyplývající z článku 33 nedostaly.