Aplikace Scan4Chem a její užívání je zcela zdarma.
K výrobě spotřebního zboží se často používají i toxické látky, které mohou narušovat hormonální rovnováhu, vyvolat rakovinu nebo změny v reprodukčním systému a spoustu dalších problémů. Nazývají se „látky vzbuzující mimořádné obavy“ (SVHC) a najdeme je v oblečení, obuvi, nábytku, hračkách a elektronice.
Dětský pokojíček:
Změkčovače v podlahách z PVC a vinylových tapetách, zpomalovače hoření v matracích a nábytku
Změkčovače v hračkách a gumové obuvi, impregnované outdoorové oblečení
Kuchyně:
Nepřilnavé povrchy u pánví a hrnců
Změkčovače v ubrusech a podlahách z PVC, formaldehyd v kuchyňském nábytku
Zpomalovače hoření v elektronických spotřebičích, bisfenol A v plastových dózách
Obývací pokoje a ložnice:
Zpomalovače hoření v čalounění, matracích a kobercích, v podlahách z PVC a vinylových tapetách s texturou
Zpomalovače hoření v počítačových skříních, změkčovače v kabelech
Změkčovače ve fitness vybavení
Koupelna:
Změkčovače ve sprchových závěsech, protiskluzových podložkách a v žabkách
Jde o drtivou většinu výrobků, jako jsou domácí potřeby, oblečení, obuv, sportovní potřeby, nábytek, kutilské potřeby, hračky, obaly apod., ale také složitější a montované produkty typu elektronické spotřebiče, automobily nebo kola.
Dodavatel v tomto případě musí poskytnout informace o všech součástech, které obsahují rizikové látky (SVHC) v koncentraci vyšší než 0,1 % hmotnosti. Výjimku tvoří tekuté nebo práškové produkty (např. nátěrové hmoty) a některé výrobky spadající pod jinou legislativu, např. zdravotnické produkty, léčiva, potraviny, kosmetika, čisticí prostředky, zvířecí krmiva, přípravky na ochranu rostlin a biocidní přípravky.
Žádost odeslaná aplikací Scan4Chem vždy požaduje informace o produktu a zároveň o obalu. Pokud odešlete dotaz na obsah látek v léčivech, potravinách či kosmetice, dodavatel je ze zákona povinen informovat pouze o obalu a nikoli o jeho obsahu.
Používejte aplikaci Scan4Chem při každodenním nakupování.
Kupujte méně, užívejte produkty déle a opravujte je, nakupujte z druhé ruky.
Vyhledávejte zboží s ekoznačkami.
Vyhněte se plastovým výrobkům a obalům, kdykoli to bude možné.
Vyhněte se produktům z měkkého PVC, silně zapáchajícím výrobkům a lacinému zboží z tmavého recyklovaného plastu.
Neohřívejte jídlo v plastových nádobách. Dejte přednost nádobí do mikrovlnné trouby ze skla nebo porcelánu.
Pravidelně otírejte prach z nábytku mokrou utěrkou, pravidelně myjte podlahy.
Nekupujte parfémované výrobky a hračky.
Používejte linoleum či korkové a dřevěné podlahy, vyhněte se krytinám z PVC a vinylovým tapetám s texturou.
Navštivte webovou stránku www.askreach.eu nebo Chemické látky a směsi, www.ceskobezjedu.cz, www.arnika.org/pro-spotrebitele, www.arnika.org/toxickelatky.
Nařízení o chemických látkách REACH stanovuje, že SVHC musí být náležitě kontrolovány a měly by být postupně nahrazeny „ekonomicky a technicky dostupnými alternativami“. Trvá však několik let, než se podaří jednotlivé látky prostřednictvím REACH omezit. V některých případech bohužel není možné ekonomicky a technicky dostupné alternativy najít. Používáním Scan4Chem se můžete produktům s obsahem SVHC vyhnout a tím pomůžete proces nahrazování SVHC bezpečnými látkami urychlit.
Na rozdíl od jídla, léků, kosmetiky, čistících prostředků nebo barev se o složení ostatního zboží z etikety vůbec nic nedozvíme. Díky evropské legislativě máme právo na informaci, zda výrobek škodlivé látky SVHC obsahuje. A výrobci a dodavatelé nás musí na naši žádost nejpozději do 45 dnů informovat, pokud výrobek nebo některá z jeho součástí obsahuje SVHC v koncentraci vyšší než 0,1 % hmotnosti. Dodavatel je také povinen bezplatně zákazníka informovat, jak zboží bezpečně používat. Minimálně musí sdělit zákazníkovi název SVHC.
Aplikace Scan4chem to všechno dokáže urychlit a poradit během pár vteřin nebo nám umožní zeptat se přímo výrobce, aniž bychom složitě hledali kontakty na internetu.
Pokud společnost na dotazy nereaguje, zákazníci mají možnost obrátit se na Českou inspekci životního prostředí.
Právo na informace se nevztahuje na výrobky ošetřené jinou legislativou. To znamená tekuté nebo práškové výrobky (barvy, laky), lékařská zařízení, léčiva, jídlo, kosmetika, čistící prostředky, krmivo pro zvířata, ochranné prostředky pro rostliny a biocidy.
Dodavatelé mohou nahrát informace o svém zboží do naší evropské databáze, aby k nim spotřebitelé měli rychlý a snadný přístup prostřednictvím Scan4Chem. Dodavatelé přitom odpovídají za správnost uvedených údajů.
Pokud některé produkty v databázi nenajdete, můžete dodavatele o informace požádat. S aplikací Scan4Chem můžete dotaz odeslat přímo dodavateli. Na základě odpovědi od dodavatele se můžete informovaně rozhodnout o koupi výrobku. Snadno pak poznáte, které zboží obsahuje rizikové látky SVHC, a můžete se jim vyhnout nebo se dozvíte, jak s těmito produkty bezpečně zacházet.
Tímto způsobem dáte dodavatelům zpětnou vazbu a pomůžete je přesvědčit, aby v budoucnu SVHC při výrobě zboží omezili. Čím více spotřebitelů dotaz na obsah SVHC zašle, tím spíše dodavatelé budou databázi využívat a SVHC ve svých produktech nahradí.
Scan4Chem rozpozná většinu čárových kódů. Aplikace vyhledá kontaktní údaje vlastníka čárového kódu v celosvětové databázi GS1 a automaticky zašle žádost o informace na konkrétní e-mailovou adresu, pokud je k dispozici.
Někteří dodavatelé (např. ALDI, H&M či IKEA) mají vlastní systémy čárových kódů a jejich produkty nejsou dosud v databázi registrovány. E-mailovou adresu těchto dodavatelů si můžete vyhledat na internetu (např. na jejich webových stránkách) a žádost o informace zaslat na uvedené e-mailové adresy (např. na mail@aldi-sued.de, impressum@aldi-nord.de, kontakt.de@ikea.com nebo kundenservice.de@hm.com).
Informace o SVHC v produktu získáte oskenováním nebo opsáním čárového kódu. Pokud nemáte čárový kód k dispozici, zadejte název produktu a výrobce do vyhledávače. V aplikaci Scan4Chem se zobrazí informace, které dodavatel uložil do databáze. Pokud databáze dosud informace o konkrétním výrobku neobsahuje, můžete dodavateli (výrobci, dovozci či prodejci) odeslat žádost o informaci. S aplikací Scan4Chem je tento krok jednoduchý: žádost se vytvoří automaticky, kterou můžete ihned odeslat.
Naskenováním čárového kódu aplikace získá kontaktní údaje z celosvětové databáze GS1 a automaticky odešle žádost o informace na konkrétní e-mailovou adresu. Příjemcem žádosti je zpravidla vlastník čárového kódu. Pokud se vlastník kódu nachází mimo EU (a tím pádem nemá zákonnou povinnost odpovídat), nabízí aplikace Scan4Chem možnost přeposlat žádost evropskému prodejci, přičemž vlastník kódu obdrží kopii žádosti. Pokud kontaktní údaje vlastníka kódu nejsou dostupné, další postup najdete v odpovědi na otázku č. 14 uvedené níže.
Dotaz odeslaný dodavateli obsahuje pouze Vaše jméno a zemi původu, aby dodavatel mohl odpovědět v příslušném jazyce. Vaše kontaktní údaje, resp. e-mailovou adresu dodavatel neobdrží. Veškerá elektronická komunikace probíhá prostřednictvím systému. Více informací naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů nebo v podmínkách použití.
Kontaktní údaje dodavatelů shromažďujeme v naší interní databázi, kterou postupně rozšiřujeme. Pokud v aplikaci Scan4Chem nejsou kontaktní údaje dostupné, vyhledejte je na internetu a doplňte je do aplikace při odesílání žádosti. Následně adresu potvrdíme a zpřístupníme ostatním uživatelům aplikace, čímž celý systém pomůžete vylepšovat. Kontaktní údaje dodavatelů většinou najdete na jejich webových stránkách.
Sledování polohy není pro Scan4Chem nutné. Určení Vaší polohy však umožní najít adresu prodejce (předpokládá se, že žádost odesíláte z obchodu), čímž získáte jeho platné kontaktní údaje a odeslání dotazu se urychlí.
Registrace a užívání databáze jsou pro dodavatele dobrovolné. Pokud dodavatel do databáze ještě neposkytl žádná data, můžete mu odeslat žádost o informace. Čím více žádostí dodavatelé obdrží, tím spíše do databáze nahrají informace o svých produktech, aby žádostem vyhověli efektivněji a rychleji. Každá odeslaná žádost tak pomůže budoucím spotřebitelům, kteří pak informace obdrží okamžitě.
Žádná odpověď: Dodavatelé jsou ze zákona povinni odpovědět pouze v případě, že jejich produkt obsahuje SVHC v koncentraci vyšší než 0,1 % hmotnosti. Studie však prokázaly, že někteří dodavatelé tuto povinnost neplní. Z tohoto důvodu žádost o informace vyzývá dodavatele, aby odpověděl i v případě, že jeho produkt SVHC neobsahuje (v koncentracích vyšších než 0,1 % hmotnosti). Pokud odpověď neobdržíte do 30 dnů, aplikace Scan4Chem dodavateli automaticky odešle připomenutí. Pokud odpověď neobdržíte do 45 dnů, aplikace vám nabídne odeslání dalšího připomenutí. Můžete se obrátit také na nás – pokusíme se dodavatele kontaktovat a potvrdit uvedenou e-mailovou adresu.Nedostatečná nebo nedůvěryhodná odpověď: V těchto případech můžete dodavateli odeslat upravenou žádost o informace a požádat ho o vysvětlení. Můžete se také obrátit na nás nebo na příslušné donucovací orgány (Česká obchodní inspekce a Česká inspekce životního prostředí), které dodavatele upozorní na jeho povinnost poskytnout dostatečné informace.
Informace o SVHC ve výrobcích vždy pochází od dodavatele, který buď odpovídá na žádost o informace, nebo informace zadal přímo do evropské databáze AskREACH. Dodavatelé nesou plnou odpovědnost za přesnost a aktuálnost uvedených informací. Dodavatelem může být prodejce, dovozce nebo výrobce produktu.
V rámci EU mají výrobci, dovozci i prodejci stejnou povinnost poskytovat informace. Aplikace většinou odesílá žádost o informace vlastníkovi čárového kódu. Přesto doporučujeme zasílat kopii každý dotaz také prodejci, aby Vaše žádost měla větší váhu. Spokojenost zákazníků bývá nejdůležitější právě pro prodejce, a proto Vám mohou odpovědět dříve nebo podpořit vyřízení žádosti vlastníkem čárového kódu.
Součástí udržitelného životního stylu je snižování emisí, škodlivých látek, ale také omezení spotřeby zdrojů a energií. Toho lze dosáhnout například kupováním menšího množství zboží, jejich dlouhodobějším využíváním, opravováním a nakupováním z druhé ruky. Pokud však plánujete nákup nového produktu, můžete se díky naší aplikaci informovaně rozhodnout pro výrobky bez SVHC, čímž podpoříte nahrazování nebezpečných látek a současně také snižování emisí. Přesto u některých výrobků neexistují alternativy bez SVHC. V takových případech je vhodné před nákupem zvážit některé faktory, např. kde se obávané látky v produktech nachází a způsob, jak s daným produktem bezpečně zacházet.
Kontaktuje spolek Arnika, místního poskytovatele aplikace na scan4chem@arnika.org nebo 774 406 825.
Tento projekt je financován EU LIFE programem (č. LIFE16 GIE/DE/000738) a hlavním městem Prahou a projekt “Fragen Sie REACH” Deutsche Bundesstiftung Umwelt.
Webové stránky prezentují informace a stanoviska spolku Arnika a nemusí nutně vyjadřovat oficiální postoj Evropské unie, projektu LIFE AskREACH a dalších donorů.